Jól indult a kereskedés, az európai indexek hamar megszerezték azt az előnyt, amely közelében zártak nap végén. Görögország megkapta a mentőcsomag első, 14.5 mrd EUR-s pakettjét, amely az első gyakorlati jele a sok tízmilliárd eurós segélyakciónak. A piaci optimizmus két komolyabb csökkenő napot követően 1.5% plusz közelébe tornázta fel az EU-s indexeket. Nem meglepően a pénzügy szektor lett a nap nyertese, Banco Santander (SAN.MC), BNP Paribas (BNPP.PA), UBS (UBSN.VX) és a Societe Generale (SOGN.PA) 2.1 percent to 6.1 százalék közötti emelkedést produkáltak a Reuters adatközlése szerint.. Mindezek mellett az Euró Zónán belüli infláció emelkedett, csakúgy, mint a britek fogyasztói kosarának indexe, de az emelkedés a várakozásokon belül alakult, így nem különösebben lepte meg a piacot.
Az európai örömtánc azonban nem tartott sokáig. Az öreg kontinens parkettjeinek zárását követően az amerikai indexek esni kezdtek. Az okokat több tényezővel magyarázták elemzők, de a hetek óta slágertéma ezúttal sem maradt el: az európai gazdaság lassulását az egész világgazdaság megérezheti. Az Euró kezdeti erősödését követően 4 éves mélypontra jutott a közösségi deviza, 2006 óta nem ért 1.2162 dollárnál kevesebbet a 16-ok (akkor még csak 11-ek) pénze.
Távol keletről eddig sok problémáról nem adtunk hírt, pedig egyes vélemények szerint Kína, sőt az amerikai államadósság finanszírozásával az Egyesült Államok feje felett is újabb fekete fellegek gyülekeznek. A gazdaság növekedése, a hatalmas beáramló tőke hatására nemcsak a GDP, az életszínvonal, de az ingatlan árak, sőt egyes fogyasztási termékek ára is növekedik. Ezáltal a kommunista kapitalista országban jelentős inflációs hatást érzékelhetünk, amely ezzel drágábbá teszi az amerikai államadósság finanszírozását is.
A szigorodó kereskedési szabályok életbelépése is elkedvetlenítette a befektetőket, a német kormány megtiltotta a „naked short” műveleteket, azaz a fedezet nélküli árfolyam esésre történő spekulációt, (tehát csak kölcsönzött papírt lehet ezután shortolni) és az USA is közel áll egy pénzrendszert átfogó szabályozás ratifikálásához. A főbb indexek estek a nap végére, csakúgy, mint a kereskedés elején erősödő olaj is, amely ráadásul a lélektani 70 dolláros árfolyam alá süllyedt, az arany azonban emelkedni tudott, közel 1%-kal.
Akadt azért jó hír is, a technológia gyengélkedésének ellenére a zárás után közzétett, várakozást meghaladó HP gyorsjelentés hatására a részvény ára a záróárhoz mérten 2.5%-ot emelkedett.
Utolsó kommentek