Ilyen is régen történt, elemzők szerint leginkább a magyar gazdaság befolyásolta a világ tőzsdéinek mozgását hétfőn, és sajnos nem tudom azt írni, hogy pozitív előjellel. Az új magyar kormány államcsőddel kapcsolatos kijelentései és költségvetési hiánnyal kapcsolatos nyilatkozatai megsemmisítő hatással voltak a forint árfolyamára, ami egy újabb indok volt az euró süllyedésére is. A közösségi deviza rekord mélységben is járt az előző nap folyamán.
Legyen igaza, vagy sem egy politikusnak, a gazdaság számára a stabilitás és az ország gazdasági, politikai, életminőségi szintjének, megítélésének javítása az elsődleges feladata, és semmiképpen sem pánik keltés. Reméljük, hogy sem ellenzéki, sem kormánypárti oldalról többször ilyen mértékű instabilitásra okot adó megnyilatkozást nem tapasztalunk, mivel az Öszödi Beszéd és annak következményei, a kormányellenes tűntetések kellően megtépázták már hazánk kockázati minősítését.
A magyar államcsődről szóló kijelentések mellett a BP leminősítése járult hozzá az EU tőzsdéinek hanyatlásához, amelyen a kedvező német termelői adatok sem tudtak segíteni. Egyre másra jelentik be a kormányok a megszorító intézkedéseket a brit parlamentet követően a német vezetés is „sohanemlátott” költségcsökkentő politikába kezd.
A legnagyobb veszteséget is az pénzügy könyvelhette el, amely a legnagyobb arányban a magyar gazdaságban jelenlévő külföldi tőke koncentrációt képviseli, erről egy ragyogó táblázát is megjelent a www.reuters.com oldalon
Az európai indexek csökkenése megadta az alaphangot az amerikai mutatók kezdésének is, amelyre ráerősített a múlt heti munkanélküliségi, egészen pontosan fizetési adatok mértéke, amely a várakozást meghaladó mértékben csökkent.
Az esést a tengerentúlon a technológia és az ipar vállalatai szenvedték el leginkább, 0.78%-kal csökkent az olaj és nőtt 2.1%-kal az arany árfolyama.
Utolsó kommentek